פסח בגן הילדים כהזדמנות להטמיע ערכים של סדר וארגון – מיכל הרפז

מלאי את פרטייך ויועצת לימודים תחזור אליך:

פסח בגן הילדים כהזדמנות להטמיע ערכים של סדר וארגון

האביב הגיע, העצמים ירוקים, עטופים בפירות ריחניים וילדי הגן בשיא פריחתם.
פסח הוא חג באמת מאד מיוחד, מלא בסיפורי אבות נפלאים ומלא בערכים לחיים. האווירה מתחילה להשתנות עם צאת חג הפורים וכולם פתאום נעשים מאד עסוקים. ניקיונות, קניות ועוד אין סוף של הכנות לקראת חג ארוך וגדוש בחוויות משפחתיות המאחדות את כולנו כעם.
ובגנים לא ניתן להתעלם מהופעתם של פרחים נפלאים על השטח הסובב את הגן. ילדים עם גננות יוצאות קבוצות קבוצות לזהות, להריח ולמשש כל פרח בסביבה.
ובתוך הגן שומעים על סיפורי החג ועל סמליו. מאחורי כל סמל מסתתר ערך נפלא ככלי שישמש את ילדי הגן למשך כל ימות חייהם .
אחד הערכים הבולטים ביותר בחג הוא סדר וארגון. אנו חיים בעידן בו הימים נעים בקצב מסחרר. סדר היום כל כך דינאמי בכל מסגרת אליה אנו נכנסים.
לטוב ולרע, ילדנו בדור זה, נולדו לתוך הקצב המהיר ולומדים להדביק אותו על מנת לא להישאר מאחור.
כל מנהלת גן, גננת ומטפלת חיות את הדינאמיות הקיימת בגן. סדר היום בגן אומנם די קבוע אך ישנם כל כך הרבה דברים לעשות יחד עם אלמנטים בלתי צפויים, בכל זאת, מדובר בילדים והזמן כה קצר בשביל כל מה שאנו כל כך רוצים להספיק. מעטות הגננות שיעידו שהן מספיקות כל מה שהן תכננו ואין זה תלוי ברצון טוב וחריצות.
בשל הקצב הגובר, סדר וארגון הינם ערך המשמש כאחד הכלים היעילים ביותר שאדם יכול להחזיק. גם אדם המחזיק בקשיי התארגנות יכול לרכוש כלים שיסייעו לו להתמודד כל עוד הוא מאמין בערך זה ותרומתו בחייו.
בפסח זוהי הזדמנות מצוינת לשוחח עם הילדים על ערך זה וחשיבותו בחייהם. ילדים יבינו שבאם המשחקים לא יחזרו למקומם כשסיימו לשחק, הם לא יוכלו לשוב ולשחק בהם מאוחר יותר מכיוון שהכל יהיה הפוך ודברים עשויים ללכת לאיבוד.
גננות יקרות, סדרו את הגן עם הילדים תוך הדגשת המטרות בכל פעולה. תוך כדי שהילדים מסדרים את הגן, השתמשו בכישורים מוטוריים, קוגניטיביים, סנסוריים וחברתיים.
תוכלו ללמד את הילדים יכולות מיון והכללה ע"י משימת מיון קוביות או חרוזים על פי צבעים
תוכלו למיין ולהכליל את משחקים על פי מרקמים, מחוספסים, חלקים, חדים,רכים, קשים וכדומה.
תוכלו ללמד את הילדים למנות ע"י הפרדת מספר מסוים של קוביות או כל משחק אחר בקופסאות נפרדות.
תוכלו לחזק את יכולת ההבנה והפעולה על פי הוראות ולתת לילדים משימות מאד מוגדרות
תוכלו לתת לכל ילד בגן או לכל קבוצת ילדים אחריות על ניקיון של פינה מסוימת
תוכלו לתת משימות הקשורות בסדר וארגון, כאלה המחייבות שיתוף פעולה
ניתן לתת גם להורים את האפשרות לחזק ערך כה חשוב זה גם בבית ולשתף את הילדים במשימות ההכנה לקראת הפסח תוך שימוש בכישורים השונים וחיזוק תחושת האחריות, השיכות והביטחון.
הילדים לא רק ילמדו משמעויות הקשורות לחג, הם יחזקו וירכשו כישורים רבים, יחושו שותפות בעשייה, יחזקו את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות וילמדו אודות ערך חשוב במיוחד – סדר וארגון. וזאת בדיוק הלמידה המשמעותית בחייו של הילד.
זה עשוי לגזול יותר מזמנכם, אין לספק, אך הרווח הוא אדיר לכל הצדדים שבאם יסתכלו על כך בצורה חיובית, כולם גם מאד ייהנו יחדיו.

חג פסח שמח אביבי וכשר לכולם.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

כתיבת תגובה

מאמרים

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים