הקמה וניהול גן ילדים – צעד אחר צעד – מיכל הרפז

מלאי את פרטייך ויועצת לימודים תחזור אליך:

הקמה וניהול גן ילדים – צעד אחר צעד

בשעה טובה! החלטת לפתוח גן ילדים לגילאי לידה עד 3. את עובדת שנים בגני ילדים, או שאולי זה החלום שלך מאז שאת ילדה, ולמרות ההתרגשות וההתחדשות, מדובר בתהליך מורכב שדורש מחשבה ותכנון מבעוד מועד.

מה עומד בפנייך ? מה את צריכה לדעת, ללמוד ולתכנן לפני שאת יוצאת לדרך ?

כל התשובות כאן: צעד אחר צעד

 צעד #1 סקר שוק

למדי את הסביבה: כמה גני ילדים באזור? מי נשות/אנשי הצוות? מה הערך המוסף שלהם? מה חסר ? מה מידת הרלוונטיות לפתיחת גן נוסף (אפשר לקבל בחינם מידע מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על ילודה בעיר/בישוב הרלוונטי) כמה גובים באזורך שכר לימוד חודשי/שנתי? מהו  יחס ילדים-צוות?

התוצאה: תיהי מודעת לסביבה ותפעלי בהתאם-באופן שכזה שלא יגרום לך להפסדים כלכלים בטווח הקצר או הארוך, תוכלי לתת ערך חינוכי מוסף להורים ולילדים.

 צעד #2 בני תכנית עסקית

כאשר את ניגשת להקים גן ילדים, בניית תכנית עסקית ובדיקת כדאיות כלכלית להקמת ותחזוקה של הגן היא הכרחית:

  • מהן ההוצאות הקמה? עלויות ראשוניות, עלויות תחזוקה ועוד

  • מהן ההוצאות השוטפות ? משכורות, תחזוקה, הזנה, חומרים מתכלים ועוד

  • האם ישנם סיכונים כלכלים שצריך לצפות ולהיערך אליהם ?

 התוצאה: כאשר יש לך תכנית עסקית מסודרת את תיהי מוכנה להוצאות הצפויות ותוכלי להערך בהתאם, והמנע מהפסדים או הוצאות מיותרות.

 צעד# 3 בחירת מבנה

מבנה צריך להתאים לך בהיבטים רבים – מבחינה כלכלית, מבחינת תפיסת העולם החינוכית שלך,

מבחינת כמות הילדים המתוכננת וחלוקה לקבוצות גיל, גודל ומבנה החצר, מטבח, משרד.

צעד #4 תהליכי רישוי בהקמת גן ילדים

כאשר את פותחת גן ילדים את נדרשת לעבור תהליך רישוי מול הרשות המקומית, מתוקף העובדה שאת פותחת עסק בתוך בית מגורים.

עליך לברר:

  • מה המשמעות של היתר לשימוש חורג ?

  • מהם תהליכי הרישוי שיש לעשות מול הרשויות ?

  • האם את נדרשת לליווי של עו"ד מומחה?

התוצאה: הגן יפעל תחת אישורים רלוונטיים ולא תרחף מעליך סכנת סגירה, את תיהי פנויה רגשית ומחשבתית לעשייה פדגוגית וניהולית איכותית ומצליחה.

 צעד #5 דיני עבודה

לנהל אנשים זה לא משחק ילדים. בניהול אנשים מעורבות רגשות לצד שיקולים עסקיים וכלכלים.

כמעסיקה לעתיד, עליך ללמוד מבעוד מועד מהן זכויות וחבויות עובד-מעביד, מהו תהליך גיוס מקובל ומסגרת העסקה רלוונטית לתפקיד, להכיר את השכר המקובל בתחום ובאיזור שבו יהיה הגן, ולהתאים את עצמך בהתאם לנדרש בחוק ולתפיסת העולם שלך.

התוצאה: תמנעי מעימותים מיותרים בעתיד עם צוות העובדות/ים, תשרי בגן רוגע ושלווה, את והצוות תיהיו פנויות לילדים ולהוריהם, ללמד וללמוד אחת מהשנייה.

 צעד#6 היבטים משפטים בפתיחת גם ילדים

נכון, זה גן ילדים. המקום הכי רך בעולם, עם זאת – יש כאן סוגיות משפטיות רבות שעליך לקחת בחשבון.

הכירי את הדגשים בהסכמים מול הורים, מול עובדות/ים, מול בעל הבית וכיו"ב.

בחרי פוליסת ביטוח הולמת לילדי הגן לך ולצוות.

התוצאה: כאשר תכירי היטב את הנושא, תמנעי מאי נעימויות וסכסוכים בלתי פתורים בעתיד. גם כאן המפתח לפניות רגשית טמון בסדר וארגון וניהול נכון של הדברים.

 צעד #7 שיווק הגן

כמנהלת לעתיד, עליך להפגין התמצאות רבה בדרכים הרלוונטיות לחשוף את הגן בפני הורים, הם הלקוחות הפוטנציאלים. יש להתמקד בשיווק הגן בהיבטים רבים, ואת צריכה לבחור את אלו המתאימים לך- ולאיזור בו את פותחת את הגן .

התוצאה: כאשר תביני היכן הקהל שלך נמצא, ומהי הדרך הנכונה לגשת אליו, את תזכי בהרשמות מלאות, בהמלצות חמות שיעברו מפה לאוזן, וכבר באמצע השנה הגן יהיה מלא לספטמבר שאחריו.

 צעד #8 האם את מתאימה ?

אולי זו השאלה הראשונה שאת צריכה לשאול את עצמך, אך לרוב התשובה תגיע רק לאחר שתגששי ותעשי את "שיעורי הבית" הראשונים, המוצעים עד כאן.

את צריכה לשאול את עצמך, האם את מתאימה ? האם את מתאימה לנהל עסק? עסק דורש מסירות של 24/7,  האם את מתאימה לעבוד עם ילדים, ועם הורים? לקוחות יכולים להיות מאוד תובעניים ולא תמיד נחמדים! גם העבודה עם הילדים אינה תמיד "בצבע ורוד" .  האם את מתאימה לנהל צוות עובדות/ים? גם כאן יש אתגר לא פשוט. אם ענית – כן, לכל השאלות, צאי לדרך.

 עוד כמה דברים….

בחירת אנשי מקצוע טובים שיכולים להוות לך לעזר:

רואה חשבון, עו"ד, יועצ/ת עסקית שתדע לשלב בין ראיה עסקית לבין האני מאמין החינוכי שלך.. גם תמיכה רגשית היא היבט אליו יש להתייחס. זהו תהליך לא פשוט ונדרשת התגייסות של הסביבה הקרובה, המשפחה המצומצמת, ואם יש צורך גם להעזר באיש מקצוע.

  

לסיכום

הקמת גן ילדים מצריך חשיבה מסודרת ומאורגנת והבנה כיצד את מנהלת את התהליך תוך שילוב בין ראיה עסקית לחינוכית. אל תוותרי על האני מאמין החינוכי שלך וודאי שאת יכולה לשלב אותו בכל צעד למטרת פתיחת הגן וניהולו השוטף.

 

בהצלחה

מיכל

 

סגור לתגובות.

מאמרים

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים