דילמות ליום המשפחה

שתי אימהות

יום המשפחה בגן ילדים המתקיים ב- ל' בשבט מעמיד את הגננות בדילמה – "איך להציג בפני הילדים משפחות שונות שאנו חווים במציאות של היום"? גננות רבות לא רוצות לפתוח "תיבת פנדורה" כדי לא להתמודד עם המציאות החדשה של ריבוי סוגי משפחות אבל זוהי מציאות שהילדים נחשפים אליה ואנו כנשות חינוך נדרשות לתת את המענה.
מכיוון שבגילאי שנה עד 3 החשיבה אינה מופשטת ומתייחסת אך ורק למציאות אותה הילדים חווים, ההמלצה היא להתייחס לנושא רק אם יש בגן סוגי משפחות כאלו או אם הילד הביא איתו לגן את המציאות שחווה באחד הביקורים המשפחתיים/חברתיים.

מה נכון לעשות ביום המשפחה בגן ילדים?

לאחר שנכיר ונציג מהי המשפחה הגרעינית של הילד, אותה הוא מכיר, נציג בפני הילדים דגם נוסף של משפחה שנמצאת בגן וניתן לה מקום ולגיטימציה בחיי היומיום של הילד.
ההסבר יבוא לידי ביטוי בהסבר מילולי ורצוי לחזק זאת בספרות המדברת על משפחות חד הוריות/גרושים/חד מיניות.

במידה ולא כל תוכן הספר מתאים לגיל והתפתחות הילדים בגנכם, ניתן לעשות את ההתאמות ולדלג על קטעים לא רלוונטיים- חשוב להשתמש בתכנים מותאמים.

עם כל ההבנה לקשיים של גננות שבתרבותן ובתפיסת עולמן לא חוו נושא זה, או שהנושא לא קיבל ליגיטמציה, אנחנו מחוייבות להתייחס לנושא כיון שזוהי מציאות שלא ניתן להתעלם ממנה.

רוצה לדעת יותר על הקורסים שלנו? תלחצי כאן
לקרוא עוד מאמרים על הקמה וניהול של גני ילדים

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

 

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן