4 דרכים להתמודד עם הורה חרדתי בגן הילדים

גננות רבות מנסות להבין: מדוע ההורים מושכים זמן בבקרים וממאנים לעזוב את הפעוט הקטן? מדוע הם מחפשים סיבות להישאר בגן זמן רב יותר מהנחוץ? מדוע הם מתייצבים מוקדם מהרגיל רק כדי "לגנוב" עוד כמה דקות של שיחה עם הגננת בנוגע לילדם? מדוע הם שואלים כל כך הרבה שאלות שאינן תמיד רלוונטיות, ובעיקר: מדוע ההורים "מנדנדים" בלי הרף ומותחים ביקורת על הגננת או הגן?

ראשית, בואו נעשה סדר בבלגאן: אין הורה נודניק, יש הורה חרד.
מתפקידה של הגננת להבין כי הורה שפועל באחת מן הדוגמאות שהוצגו, עושה זאת בשל סיבה אישית שמקורה בחרדה, שעבורו היא מוצדקת. אני טוענת כי אין הורה קשה – יש הורה שקשה לו.

כיצד תתמודדי עם הורה חרדתי בצורה הטובה ביותר?

  1. הכירי את הסיבות להורות חרדית:
  • אפקט הילד הבכור.
  • בן ראשון אחרי שתי בנות (או להיפך).
  • קושי בכניסה להיריון או בעיות במהלך ההיריון.
  • נישואים מאוחרים ו/או לידה בגיל מאוחר.
  • בעיות טראומטיות אישיות של ההורה (שאותן חווה בעבר).
  • ילד עם עיכוב התפתחותי.

כל אלו מעידים כי כל הורה יכול להגיע לגן עם ערימה לא קטנה של בעיות אישיות, היכולות להצטייר לעיתים כביקורת תובענית בדרישות מול הגן. בדיקה יותר מעמיקה מגלה הורה פצוע רגשית ובעל קושי, הזקוק להכלה ולתמיכה מהגננת ומצוות הגן.

  1. בני אמון עם ההורים בגן הילדים– גננת שלא תבין את המקום ממנו ההורה פועל ולא תגלה הבנה, לא תצליח ליצור תקשורת המושתתת על אמון, תקשורת המספקת תחושה של בטחון לה ההורה זקוק כל-כך. תפקידה של הגננת לתת את התחושה כי הגן הוא המקום הכי בטוח עלי אדמות לילד ולהורה.
  2. אל תיקחי אישית את התנהגות ההורה- התנהגות ההורה היא בעדו ולא נגדך ולכן כך הוא מתנהג בגן שלך או בכל מקום אחר, לכן, ככל שתהיי יותר אמפטית, מכילה ומקבלת כך בהתאמה רמת החרדה שלו תרד.
  3. פני זמן לניהול שיחה מעמיקה עם ההורה החרדתי– כשאת מזהה כי ההורה חרדתי, חש אי שקט וחוסר רוגע בגן, קבעי פגישה אשר בה ההורה יוכל לשתף את תחושותיו ואת תוכלי לראות כיצד תוכלי לעזור לו להיקלט לגן בהדרגה.

ניתן להקצות זמן להורה גם בתוך גבולות הגן, למשל בשעות שבין 13:00-15:00 בעוד הקטנטנים ישנים את מנוחת הצהריים.

לסיכום, הורה חרדתי הוא הורה שתמיד ניצב עם האצבע על הדופק, חוקר, בודק, שואל ולא מפסיק לדאוג לילדו, שמתערב ללא הרף בעבודת הגננת, ומתקשה לשתף פעולה עם הצוות כאשר נדרש

אני מאמינה כי גם להורה יש קשיים וצרכים, לדעתי, חלק משמעותי מתפקיד גננת הוא עבודה עם הורים. גננת שתבקר את ההורה ולא תקבל אותו, שלא תהיה שם גם מול הקשיים שלו, תפסיד אותו.

רוצה ללמוד עוד על תקשורת עם ההורים בגן הילדים?

הצטרפי אלינו ללימודי הכשרת גננות ומנהלות גן

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

 

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן