5 דרכים לעבור בהצלחה את החופש הגדול

החופש הגדול מתקרב, הרישום לקייטנות בעיצומן והורים מתחילים לתכנן את החופש- עם או בלי חופשה בחו"ל, ביום ראשון – פארק שעשועים, ביום שני- ים, ביום שלישי – בריכה…להישאר בבית ?! לא בא בחשבון!
צריך להספיק , כמה שיותר. אפשר להניח שרבים מכירים זאת.
ואז, מגיע הרגע הזה, שלאחר יום עמוס בפעילויות רבות , זאטוטינו הרכים מגיחים בשיא האנרגיה ושואלים "אז מה עושים עכשיו אמא?!?!?"
אז מה קרה פה בעצם ? ….
מדוע נדמה לעיתים שחלק ניכר מהילדים אינם מסוגלים להעסיק את עצמם ? אינם מסוגלים לשבת כמה רגעים מבלי לעסוק במשהו ?
נדמה שהתשובה לכך מובנת מאליה, אנחנו הם אלו שמרגילים אותם להיות עסוקים בכל רגע נתון, במהלך השנה, בחופשים ארוכים או קצרים, אנחנו מרגילים אותם לפעילויות אינסופיות. וכאשר מגיע הרגע לעצור, הם פשוט לא יודעים כיצד לעשות זאת.
זהו אחד הסממנים של השנים האחרונות , הורים מפחדים שאם לא ינצלו כל רגע נתון לפתח/ ללמד/להראות/להסביר…. הילד שלהם חס וחלילה עלול 'להישאר מאחור'.

אז איך נעביר את ימי החופשה בשלום?

 1. תנו להם להשתעמם
  -כאשר תהיה לילדים הזדמנות 'להיות לבד' ולהשתעמם הם ימצאו את המשחקים הישנים ששכחו, הם יחשבו, ידמיינו וילמדו להעסיק את עצמם, בעצמם.
  ילדים לא חייבים בהכרח לשחק במשחקי קופסא- כל משחק שעולה בדמיונו של הילד הוא לגיטימי.
 2. תנו להם לריב– באמצעות ריב בין אחים הילד לומד מיומנויות חברתיות.
  אם נתערב, ייתכן שבטווח הקצר נפתור את הבעיה אך לטווח הארוך לא לימדנו את הילדים כיצד להסתדר לבד אחד עם השני.
  כשההורה מתערב הוא נוקט עמדה לטובת אחד הילדים וכך נוצרת קואליציה (בדרך כלל עם הילד החלש/הקטן). הילד השני ירצה לקבל תשומת לב, גם אם בדרך שלילית, והוא יעשה הכל כדי לקבל תשומת לב- גם אם ירביץ, יכה ויינשך. ולכן על הורה ליישם את הערכים בהם הוא מאמין ולממש אותם באופן שווה בין כל ילדי המשפחה.
  בנוסף, ככל שההורה יותר מתערב כך מערכת היחסים בין האחים תהיה פחות טובה.
 3. למדו את הילדים מיומנויות חברתיות– במהלך החופשה יש להורים זמן איכות רציף וממושך עם הילדים וזאת הזדמנות נהדרת ללמד את הילד איך להתנהג בחברה ואיך לייצר אינטראקציות חברתיות.
  ככל שילד פחות מיומן באינטראקציות חברתיות יהיה לו יותר קשה חברתית- הוא יותר יפגע, יתכנס, יבלום את עצמו ויאשים את האחר.
  אז איך עושים את זה? באמצעות כך שנהיה מודל לחיקוי!
  חובתנו כהורים היא להעניק לילדים את היכולות האלו, כבר מינקותם, על מנת שישרתו אותם בהמשך החיים ויסייעו להם ליצור מערכות יחסים בריאות וחיוביות.
 4. צאו לשחק מחוץ לבית– מחוץ לבית יש לילד אפשרות לשפר את המיומנויות החברתיות ואת הכישורים המוטוריים שלו. במרחב מחוץ לבית קיימים הרבה יותר אפשרויות לנוע, להכיר חומרים ומרקמים חדשים ולהתנסויות שלא קיימות בין ארבעת קירות הבית שם יש לנו מגבלה של מקום, אבזור, מרחב.
  בגן השעשועים למשל, הילד יחזק את שרירי הגוף, את הסרבול המוטורי ואת היציבות.
  ילד שלא יחזק את שרירי הגוף עלול להיות בעל טונוס שרירים נמוך מה שיקשה עליו להתנהל במרחב, הוא ייפול יותר מאחרים ויהיה מסורבל ואיטי יותר.
  בג'ימבורי ובגני השעשועים הילד יוכל להעלות ולרדת מהמתקנים ולהירגע באמצעות הנדנדה. בבריכה הילד יחזק את שרירי הגוף וסיבולת לב ריאה ובים להירגע באמצעות חול הים
 5. נצלו את הזמן שלכם עם הילדים בבית להעצמה וטיפוח הקשר
  סמכו על הילדים וחזקו אותם!
  חיזוק מערכות יחסים מבוססת על רגשות ולכן עלינו להשקיע רגש על מנת לקבל תגובה רגשית מהילד כמו חום אהבה,
  לא ניתן לטפח מערכת יחסים באמצעות חומרנות, כיון שתמיד הילד ירצה עוד ועוד ואף פעם לא ירגיש מספוק.
  אם נרצה לבנות ולשפר את המערכת היחסים שלנו עם ילדינו עלינו להעצים אותם יום יום באמצעות "מילה טובה או שתיים לא יותר מזה" כשאנחנו רואים את החוזקות שלהם ומדגישים אותם ומשקיעים פחות אנרגיה בלהדגיש את החולשות שלהם.
  לסיכום, החופש הגדול, על אף החשש מיציאה מהשגרה, מהווה הזדמנות לזמן איכות שלנו ההורים עם הילדים והזדמנות ללמידה והקניית ערכים החשובים לנו.

חופשה נעימה ובטוחה, מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

 

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן