כיצד ניתן ללמד פעוטות לקיחת אחריות ?

ללמד ילד לקחת אחריות? בוודאי, ומגיל מאוד צעיר.

זה מתחיל במעשים של המבוגרים האחראים, בבית, ובגן.
כאמור, הילד צופה בכם, 'מתעד' , ולומד התנהגויות.

ולכן, שלב ראשון הוא- בדקו את עצמכם .
שלב הבא – יש להבין בראיה קדימה שהאפשרות שאנו נותנים לילד- לקחת אחריות על מעשיו היא הכרחית וחשובה להתפתחות התקינה שלו, ויש לה השלכה על ההתנהגויות שלו בהמשך, מילד- ועד אדם בוגר.
דוגמא שבוודאי שמעתם 'פה ושם' היא: (הילד רץ ונחבט בקיר) "אוי ואבוי לקיר!" ומכאן, שלב נוסף – הסבירו לילד, באם נחבל/נפל/נשמט דבר מה מידיו – מה הסיבה שהדבר קרה :"כאשר רצים עלולים ליפול ולקבל מכה" "כאשר מחזיקים בידים כל כך הרבה דברים, הצעצוע עלול ליפול ולהישבר" .
מה עוד אפשר לעשות ?
השתמשו בעיקרון הבחירה : "תרצה לשתות בכוס האדומה או הצהובה ? " ועשו זאת בכל סיטואציה רלוונטית.
מטלות– בהתאם לגיל . לאסוף את הצעצועים בתום המשחק למשל. ואל תשכחו לתת חיזוק חיובי.
כאשר נתתם לילד משימה – אל תנדנדו לו ("נו, אספת את הצעצועים? כמה פעמים אני יכולה לבקש ממך לאסוף אחריך?!")לחינוך בגן הילדים בהחלט יש השפעה גם בנושא הזה.
בגני ילדים, מעצם העובדה שיש קבוצה של ילדים, ויש כללים,חוקים וסדר יום, גם מבלי משים יש מידה מסוימת של לקיחת אחריות. אם כן, וודאו שאצלכן בגן הילדים מיישמים לקיחת אחריות : מתן אוטונומיה לילדים, הסבר רציונל לבקשות או לתוצאות, האפשרות לבחור במקרים מתאימים ("תרצו שנקרא את 'איילת מטיילת' או את 'קרמר החתול' ?") שמיישמים כללים בסיסים כמו איסוף הצעצועים, כאמור, ועוד.

ילדים שלוקחים אחריות, הם בעלי בטחון עצמי גבוה, והם גם אלו שידעו להתמודד עם תוצאות, בדרך טבעית ועם פחות תסכול.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

 

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן