תכנית להכנת הילדים לקראת חזרה לשגרה

אפשר כבר להריח את סופה של חופשת הקיץ, קניות אין סופיות של ציוד לבית הספר, ילקוטים ממותגים לקטנטנים, אספות הורים והמון לחץ כי הסוף קרב ועימו התחלה חדשה. ומה עושים? כיצד מחזירים את הילדים לשגרה אחרי שנרדמו בחצות והתעוררו עם ארוחת הצהריים ? אז לפניכם תכנית קצרה להכנת הילדים לקראת חזרה לשגרה :

שבועיים לפני תחילת שנת הלימודים החדשה, רצוי לשוחח עם הילדים על תחילתה של השנה, על החששות, ההתרגשות, החידושים ולמעשה לחשוף ולהכין אותם לכל העתיד לבוא עם תחילת השנה.

ניתן להקריא ספרים בנושא חזרה לגן ולבית הספר, ספרים המיועדים לעולים לכיתה א' ולאפשר להם לעבד את רגשותיהם דרך הדמויות שבספר.
טיילו איתם אל הגן וביה"ס, הזכירו וספרו שזוהי הדרך שבקרוב נעשה מידי בוקר, זוהי הכניסה, החצר, הכיתות וכדומה.
הכינו יחד עם הילד את החדר והציוד כדי שיתאים לצרכים החדשים שמזמנת השנה. סדרו ומיינו את המשחקים. מומלץ לארוז משחקים וציוד שהילד כבר לא ישתמש בהם בשנה החדשה שהרי הוא התבגר וגדל בשנה וביחד לשלוח לתרומות. פנו מקום לציוד החדש וסדרו את החלל כדי שיהיה מזמין ללמידה ועשייה חדשה.
דברו עם הילד על סדר היום החדש הכולל התארגנות בבוקר, פעילות אחרי הגן/בה"ס ( כגון מסגרת צהרון/בית וכו'), פעילות אחה"צ והתארגנות לשעת השינה בערב. מומלץ לתלות לוח עם תמונות המייצגות את סדר היום (אפשר לצייר, לגזור ולצבוע תמונות המייצגות את הפעולות וסדרן).
שבוע לפני תחילת שנת הלימודים, מומלץ מאד להתחיל לתרגל ולהתרגל באופן הדרגתי לחלקים בתוך סדר היום החדש לדוגמא : חזרה לסדר ההתארגנות בערב ושעת השכבה בשעה 20:30 . אחר כך, לתרגל את סדר ההתארגנות בבוקר. למעשה, בשבוע זה חיזרו כמה שיותר להרגלים המייצגים את סדר היום הנדרש למהלך השנה ומזערו את החוויות והאירועים השוברים את השגרה כגון טיולים ארוכים ולילות לבנים.
יום לפני תחילת הלימודים ספרו כמה נפלא יהיה במסגרת החדשה, חברים וחוויות חדשות והפגינו המון אמונה, ביטחון ואופטימיות ביכולתו של ילדכם להסתגל, ליהנות ולהצליח בשנה החדשה.
דאגו לשינה טובה עם מס' השעות הנדרש על פי גילו של הילד וארוחת בוקר מזינה לפני יריית הפתיחה .

והכי חשוב, היו חיוביים מלאי ביטחון ולא מלאי חרדות, דאגו להכיל את הילד על כל עוצמת החוויה ואל תאלצו אותו בעל כורחו להכיל את החרדות שלכם .

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

 

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן