חנוכה בגן הילדים כהזדמנות לפיתוח יצירתיות ודימיון

אחת הדרכים בהן הילד לומד על עצמו ועל העולם היא באמצעות היצירה.
במהלך השנה ובהתאם לשלב ההתפתחותי של הילד, אנו מכניסים פעילות יצירה לתכנית הלימודים בגן.
צביעה, גזירה, הדבקה, בנייה, מריחה, הן פעולות הקשורות להתפתחות הסנסו – מוטורית, הרגשית והקוגניטיבית. אחת המטרות החשובות ביצירה היא פיתוח היצירתיות והדמיון של הילדים. איננו יכולים לומר לילד מה לצייר, אנו צריכים לתת לילד לצייר את פרי דמיונו.

לקראת חג החנוכה גני הילדים רועשים וגועשים.
כולם עסוקים בהכנת יצירות שיקשטו את קירות הגן, הכנת חנוכיות והערכות למסיבת החג.
לעיתים, לחץ הזמנים שבו שרויות הגננות, והרצון להראות תוצאות להורים, עשוי להקשות על ביטוי היצירתיות של הילדים. בחנוכה, כל הילדים בכל גן… מכינים חנוכייה אותה ייקחו הביתה אל הוריהם.
בגנים רבים ניתן לראות, שהחנוכיות אותן הילדים מכינים תהיינה כולן זהות….כל הילדים יכינו את אותה החנוכיה. עץ או מתכת עליה יודבקו בתי נר, יפוזר אבק מנצנץ והרי לכם חנוכיה כשרה.
גם בפעילות שכזו בהחלט קיימת תרומה. אך לא לפיתוח היצירתיות ודמיונו של הילד.
בעברי כגננת, הייתי מתכוננת ימים רבים לקראת חנוכה: נוסעת בין מפעלים, מחפשת באשפה שאריות בדים, בקבוקים, פלסטיקים, מתכות נקיות ועוד מיני חלקים מעניינים שאפשר למחזר לחנוכיות.
הייתי משתפת את ההורים ומבקשת שיביאו לגן כל מיני חלקים מעניינים: דיסקים, קופסאות מיוחדות, חלקי מתכת מעניינים, חלקי עץ, פלסטיקים ועוד…
בפעילות היצירה דיברתי עם הילדים על החנוכיה, הצגתי אותה בפניהם , דיברתי על המבנה שלה, על המשמעות שלה, ולמעשה, הצבתי כללים מנחים הקשורים לדוגמא, למספר הנרות והשמש. מכאן, כל ילד היה ניצב מול קופסאות ממוינות של חלקים שונים ובונה לו חנוכיה לפי פרי דמיונו.

כמובן שהגננת וכל הצוות חייב לסייע, להנחות, להציע ולחזק את הילדים, אך המטרה היא לאפשר לדמיונם של הילדים לפעול.

הכלל המנחה הוא : התוצאה איננה חשובה אלה התהליך !

השנה אל תשלחו להורים את החנוכיות, סדרו אותם לתערוכה בגן.
ההורים יוכלו לצפות בתערוכה בהגיעם למסיבת החנוכה. כמו כן, תוכלו לצלם את התערוכה, לשקף את מטרתה ואת הלך הרוח בעת הפעילות ולשלוח להורים במייל .

חנוכה הוא בהחלט חג משמעותי בגני הילדים. התייחסות לכל האפשרויות שחג זה מציג יכולה להפכו לכלי חינוכי אדיר!!

חג שמח ומהנה לכולם

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים ראשון-חמישי בין השעות 08:30-15:30
רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב
09-7966566
info@m-harpaz.co.il

 

אודות מיכל הרפז

מיכל הרפז, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך, בעלת תואר שני בניהול מערכות חינוך וחמש שנות לימוד הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, גננת ומנהלת מעונות יום בעברה.
מיכל הקימה את מרכז הרפז לפני 15 שנה על מנת לתת מענה לנשות החינוך בגנים הפרטיים בין אם בהתמודדויות מורכבות עם ההורים, עם הצוותים וכמובן עם הילדים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן